ČSN ISO 10161-1 (010125) Informace a dokumentace - Propojení otevřených systémů - Specifikace aplikačního protokolu pro meziknihovní výpůjčky - Část 1: Specifikace protokolu
- Norma: ČSN ISO 10161-1 (010125)
- Název: Informace a dokumentace - Propojení otevřených systémů - Specifikace aplikačního protokolu pro meziknihovní výpůjčky - Část 1: Specifikace protokolu
- Kategorie: 0101 - Pojmy všech oborů a třídění
- Katalogový kód:62097
- Dostupnost:Tisk
- Třídící znak:010125
- Platnost:Norma není platná - byla zrušena bez náhrady
- Vydání:11/2001
- Účinnost:12/2001 - 01/2016
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN ISO 10161-1 (010125)
Informace a dokumentace-Propojení otevřených systémů-Specifikace aplikačního protokolu pro meziknihovní výpůjčky Část 1: Specifikace protokolu ČSN ISO 10161-1 specifikuje protokol pro komunikaci meziknihovních výpůjček. Protokol meziknihovních výpůjček je provozován v aplikační vrstvě a umožňuje stranám zainteresovaným v transakcích meziknihovních výpůjček postupovat systematicky a přesně popsaným způsobem.
Protokol pro meziknihovní výpůjčky podporuje meziknihovní výpůjční služby (MVS), definované v ISO 10160. Aplikace služby pro vyřízení žádosti o meziknihovní výpůjčku a vyvolává externí službu doručení. Protokol pro meziknihovní výpůjčky je nositelem informací povolující jak automatické tak operátorem zprostředkované vyvolání externích služeb doručení. ČSN ISO 10161-1 je jednou z norem podporujících propojení knihovnických systémů. Tyto normy mohou být použity samostatně nebo v kooperaci, pokud knihovnické aplikace vyžadují smíšené komunikační služby
Specifikace postupů použitých v ČSN ISO 10161-1 je v souladu s postupy používanými v ostatních stanovených OSI protokolech. Ve většině těchto dokumentů jsou tyto postupy vysvětleny. Abstraktní syntax datové jednotky aplikačního protokolu je definována pomocí ASN.1 postupu, který je stanoven v ISO/IEC 8824.
ČSN ISO 10161-1 obsahuje osm příloh. Přílohy A až D jsou normativní. Příloha A specifikuje tabulky stavů protokolu pro meziknihovní výpůjčky. Příloha B specifikuje pravidla kódování pro generování přenosové syntaxe a je kompatibilní s EDIFACT (ISO 9735). Příloha C specifikuje účel přiřazených identifikátorů a požadavky registrace. Příloha D stanovuje registrační procedury pro datový typ EXTERNAL. Příloha E uvádí příklad zápisu datového typu EXTERNAL do registru. Příloha F popisuje možné mapování protokolu na podpůrné služby. Příloha G popisuje vhodné metody použití protokolu o doručení dokumentu v souladu s protokolem pro meziknihovní výpůjčky. Příloha H obsahuje bibliografii.
ČSN ISO 10161-1 určuje formální pravidla chování každé ze dvou entit, které se zúčastní transakcí meziknihovní výpůjční služby.
Norma specifikuje :
- činnosti zaměřené k přijetí žádosti o primitivum služby vydané uživatelem MVS,
- činnosti zaměřené k přijetí datové jednotky aplikačního protokolu,
- činností, které jsou výsledkem událostí v rámci lokálního systému.
Tato část ISO 10161-1 je zaměřena na použití v knihovnách, v informačních centrech jako je souborný katalog a v dalších systémech zpracovávající bibliografické informace. Tyto systémy se zúčastňují transakcí meziknihovní výpůjční služby v roli žadatele (tj. iniciátor žádosti o meziknihovní výpůjční službu), v roli dotazovaného (tj. poskytovatel bibliografického materiálu nebo informace) a/nebo v roli zprostředkovatele (tj. agent jednající jménem žadatele za účelem nalezení odpovídajících dotazovaných). Je možné využívat na sebe vzájemně působících topologií, od jednoduchých dvoustranných interakcí až po několikanásobné.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.